Lipiec 18, 2019

Szczepić czy nie szczepić, Epidemia ODRY

Przyznam się: był moment, że wierzyłem w szczerość intencji ministra Pinkasa. Że on naprawdę zrobi różnicę po aroganckim i merytorycznie słabiutkim Don GiSu. Nie zrobił. Czekałem parę miesięcy, miałem nadzieję, że jakoś wyjaśni, odwoła, przeprosi, cokolwiek. Nie doczekałem się. Więc dzisiaj złożyłem interpelację (jeszcze bez daty i numeru – system dopiero rejestruje):

Szanowny Pan Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu RP

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu RP składam na ręce Pana Marszałka zapytanie do Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego.

Szanowny Panie Ministrze,

Sejm w roku 2018 debatował nad przewidującym likwidację obowiązku szczepień ochronnych obywatelskim projektem nowelizacji ustawy. Podczas tej debaty głos zabrał krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego Jarosław Pinkas i powiedział: „Kładę cały swój autorytet na szali. Jestem doktorem habilitowanym nauk medycznych, pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który kształci wszystkich lekarzy w Polsce podyplomowo. […] Od 2011 r. w żadnej szczepionce w Polsce nie ma rtęci ani glinu”. Do dzisiaj ta wypowiedź nie została zdementowana ani sprostowana. Jarosław Pinkas z dniem 1 września 2018 został powołany przez Prezesa Rady Ministrów RP na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego.

Natomiast producenci szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce podają, że w składzie szczepionek znajdują się adiuwanty, np. wodorotlenek glinu w Infanrix-Dtpa[1], Pentaxim[2], Hexacima[3], Infanrix hexa[4].

Szczepionki z solami glinu są powszechnie stosowane od ponad 60 lat, podano je już milionom osób.[5]

W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy w ocenie Pana Ministra Główny Inspektor Sanitarny, doktor habilitowany nauk medycznych, pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Jarosław Pinkas może nie znać składu szczepionek? Czy było to „przejęzyczenie”?
2. Czy w ocenie Pana Ministra takie wypowiedzi nie podważają i tak już nadszarpniętego zaufania Polaków do obowiązkowego programu szczepień ochronnych?
3. Czy w ocenie Pana Ministra Jarosław Pinkas świadomie wprowadza Polaków w błąd?
4. Czy Pan Minister planuje jakieś działania edukacyjne dotyczące składu szczepionek dedykowane dla lekarzy?

Z poważaniem

Paweł Skutecki

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.